@ Setup

Co do atrakcji turystycznych LA, to rację ma i bb2, i miniokator. Zależy jak na to spojrzeć.

Miasta w Stanach zwiedza się inaczej niż w Europie. Jak już pisałem wcześniej, niemal wszyscy mieszkają w domach, więc zazwyczaj parterowe i podobne do siebie domki ciągną się dziesiątkami kilometrów. Nie ma tam nic ciekawego i ciężko to zwiedzać. O jakieś atrakcje trudno też w centrum, które jest zbiorowiskiem kilkudziesięciu drapaczy chmur, ale są to same biura. Nie da się tego zwiedzać jak miast europejskich, gdzie wszystko jest dużo bardziej ściśnięte i dużo starsze. Np. w Paryżu można w 1,5 godziny wykonać spacer Wieża Eiffela - Łuk Triumfalny - Pola Elizejskie - Luwr i zaliczyć prawie wszystkie najważniejsze zabytki na raz. W USA się tak nie da. Trzeba wsiąść w samochód i jechać od jednej atrakcji, do drugiej. Wyjątkiem może jest NYC, gdzie wszystko co trzeba zobaczyć, ściśnięte jest na Manhattanie, który swym zagęszczeniem przypomina centra europejskich miast.

Dodatkowo, jak pisał bb2, miasta w USA są młode, a na zachodnim wybrzeżu w szczególności. W Los Angeles najstarszym zabytkiem jest El Pueblo, czyli kilkanaście najstarszych budynków. Są to prostokątne pawilony, których w Polsce są pewnie setki. Na mnie nie zrobiły absolutnie żadnego wrażenia. Stare Miasta w Gdańsku, Warszawie, czy Krakowie są znacznie większą atrakcją turystyczną.

Z drugiej strony LA to przecież Hollywood i wszystkie atrakcje, o których pisał miniokator. Według mnie, trzeba po prostu wiedzieć, co się chce zobaczyć. Można oglądać rezydencje gwiazd, można zobaczyć miejsca, w których kręcone są/były ulubione seriale lub filmy, zobaczyć gdzie nagrywają ulubieni muzycy. Trzeba tylko znaleźć jakiś swój pomysł na zwiedzania tego miasta i zwiedzać pod określonym kątem.

Osobiście, w zwiedzaniu lubię poznawać życie mieszkających w różnych miejscach ludzi, tzn. atrakcje turystyczne, typu Hollywood Sign, chętnie obejrzę, ale lubię zejść z głównego, turystycznego szlaku i zobaczyć jak to wszystko wygląda od tyłu. Jak żyją, pracują i wypoczywają zwykli ludzie. Co jedzą i robią, jak się zachowują. Na tym się skupiłem i po muzeach raczej nie chodziłem.

Podsumowując, specyfika amerykańskich miast jest inna niż europejskich i inaczej też się je zwiedza. Trudno to opisać, trzeba zobaczyć samemu.

A co do San Francisco, to znajduje się ono od LA tzw. "amerykańskie blisko" czyli ok. 600 km. Planowałem nawet taką wycieczkę, ale ponad 1200 km do zrobienia w obie strony mnie zniechęciło.

MOJE must see w LA:
1. Staples Center i Downtown
2. Hollywood Sign
3. Walk of Fame
4. The Forum
5. Venice Beach
6. Broadway
7. Chinatown
8. Kodak Theatre i Chinese Theatre
9. Beverly Hills
10. Mulholland Drive
Data: Wt sty 13, 2009 2:58 am
 
Odpowiedzi: 31
Wyświetleń 1256

 

Zobacz cały wątek


jak to ma promować ten region to pięknie dziękuję, inna sprawa, że reszta województwa pokazana równie 'ciekawie',

a miało być tak pięknie :

"Pałac w Pszczynie, zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach czy katowicki drapacz chmur z międzywojnia - to liczne atrakcje turystyczne porozrzucane po Śląsku. Teraz dzięki nowej stronie internetowej możemy je zobaczyć w jednym miejscu.

- Śląsk to zagłębie zabytków - przekonuje Jacek Owczarek, dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Mamy pierwszy w Polsce Szlak Zabytków Techniki, najbardziej wysunięty na zachód Europy Szlak Architektury Drewnianej, a już wkrótce powstanie Szlak Architektury Modernistycznej. - Jednak same perły architektury nie wystarczą, by zmienić wyobrażenie o naszym regionie jako miejscu pełnym kopalń, hut i gryzącego dymu. Do tego potrzebna jest promocja i dla takich celów utworzono Interaktywną Telewizję - wyjaśnia Owczarek.

Telewizja Interaktywna to wspólny projekt Centrum Dziedzictwa oraz wydziału promocji regionu, turystyki i sportu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Strona jest już dostępna w internecie.

- W dobie internetu tego, czego nie możemy znaleźć, buszując w cyberprzestrzeni, dla większości młodych ludzi po prostu nie ma. Musimy sprostać współczesnym wymaganiom, dlatego telewizja będzie ogólnodostępnym katalogiem śląskiego dziedzictwa kulturowego - tłumaczy Krzysztof Smereka, realizator większości filmów dostępnych na stronie.

Na razie zbiór obejmuje 32 krótkometrażowe filmy, które przystępnie i ciekawie opowiadają o historii i walorach wybranych miejsc. Tematyka jest bardzo rozległa - od Muzeum Zapałek w Częstochowie po tajemnice podziemi zamku w Będzinie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Filmy pogrupowano w różne kategorie, są tu sensacje, odkrycia, archeologia, architektura, krajobrazy czy technika.

- Filmów będzie coraz więcej. Chcemy nawiązać współpracę z Telewizją Katowice, by ta udostępniła nam swoje filmy dokumentalne. Po skróceniu ich do internetowych, krótkich filmików mogłyby wspaniale dopełniać nas zbiór - mówi Owczarek. Docelowo każdy ważny zabytek na Śląsku ma mieć swój wirtualny odpowiednik w Interaktywnej Telewizji.

Strona skierowana jest do turystów, których filmowe wizytówki mają zachęcić do odwiedzenia Śląska. Z materiałów mogą też korzystać uczniowie i szkoły.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice"
Data: 2007-05-26, 20:53
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 1552
Jesli atrakcje turystyczne propagujace technike to jest w Ustce i okolicach wiele ale nie typu "chinczyk" czy "el cheapo" jak ta smieszna latarenka.Moja propozycja ponizej.Chyba ponad 100-letnie genialne "dziwo" ktore nadal funkcjonuje i nie chce na zlosc tak rdzwiec jak jego mlodsi PRL-owi koledzy , znane niewielu lazikom i wedkarzom. Chyba nietrudno rozpoznac o co chodzi?
Data: piątek, 5 grudnia 2008, 23:42
 
Odpowiedzi: 51
Wyświetleń 1089

Zobacz cały wątek

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oferujemy jedyną w swoim rodzaju podróż najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie z Bytomia do Tarnowskich Gór w zabytkowym wagonie salonowym z 1912 roku. Wagon Asxh 001 zbudowany specjalnie dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych służył dyrekcji kolei do celów inspekcyjnych oraz reprezentacyjnych. Wnętrze może pomieścić około 6-7 osób (miejsca siedzące). W środku zachowały się elementy historycznego wyposażenia, m.in.: rozkładane, drewniane siedziska oraz kompletna, wykafelkowana toaleta z ceramicznymi misami i mosiężną armaturą. Dzięki wózkom specjalnej konstrukcji jazda jest wysoce komfortowa. Jest to szczególnie ważne na górnośląskich stalowych szlakach przebiegających przez tereny, na których występują szkody górnicze.

W aukcji można wziąć udział do 18 stycznia 2009 pod następującym adresem:

Pierwsze odcinki Górnośląskich Kolei Wąskotorowych powstały w 1853 roku łącząc Tarnowskie Góry z Wirkiem przez Repty, Karb, Bobrek, Orzegów, Chebzie, Nowy Bytom oraz Karb z Zawodziem, Szopienicami i Janowem przez Rozbark, Chorzów, Siemianowice Śląskie i Bogucice. Kolej ta stanowiła system transportu pomiędzy setkami zakładów: kopalń, hut, elektrowni, kamieniołomów, cegielni, koksowni... Była dla nich tym, czym jest krwioobieg dla każdego żywego organizmu. Niestety, pod koniec XX wieku nastąpiło załamanie gospodarcze, wskutek czego GKW straciły prawie wszystkich nadawców i odbiorców ładunków. Ostatnim obsługiwanym zakładem przemysłowym była Elektrownia Chorzów, do której przez ponad 100 lat docierały zwarte składy z węglem. Ostatni transport miał miejsce 16 maja 2001. W roku 2002 głównym właścicielem GKW został Urząd Miejski w Bytomiu, a operatorem kolei Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Przy szlaku znajdują się różne atrakcje turystyczne, do których można udać się zamówionym pociągiem (który na Pasażerów będzie w tym czasie oczekiwał na stacji):
• przy stacji Dąbrowa Miejska - popularna bytomska restauracja „Pod Dębęm” położona na skraju lasu, działająca w tym miejscu już od czasów międzywojennych
• przy stacji Sucha Góra - rezerwat buków „Segiet” oraz ośrodek sportowy "Dolomity Sportowa Dolina", w którym znajduje się m.in. całoroczny stok narciarski, tor jazdy dla quadów oraz restauracja
• przy stacji Repty Kopalnia – Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych, w której można udać się na zwiedzanie podziemnych wyrobisk oraz popłynąć łodzią w górniczej sztolni na poziomie 40 metrów poniżej poziomu ziemi

Przejazd (tam i z powrotem) pociągu odbędzie się między dwiema dowolnie wybranymi stacjami odcinka Bytom Gł. Wąsk. – Repty Kopalnia Zabytkowa. Szczegółowy rozkład jazdy oraz konkretny termin uruchomienia pociągu zależy oczywiście od możliwości techniczno-eksploatacyjnych GKW i podlega ustaleniu po zakończeniu licytacji. Uwaga! Do ceny aukcji należy doliczyć 600 złotych (brutto) płatnych na rzecz Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na pokrycie kosztów. Cena przejazdu zawiera tylko i wyłącznie niezbędne koszty uruchomienia pociągu i przygotowania szlaku – Stowarzyszenie na tym przejeździe nie zarabia! Koszt wynika z potrzeby zakupu paliwa (lokomotywa Lxd2 spala 100 litrów ON na 100 km…), wykonania inspekcji szlaku oraz wypłacenia minimalnego wynagrodzenia obsłudze pociągu.

Zapraszamy na naszą stronę internetową:
Organizator:

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu,

Parowozownia Bytom Karb Wąsk.:
ul. Reja-Parowozownia,
41-900 Bytom
Więcej informacji:

0-513-560-894
gg: 3804265

Fot. ze strony Szlaku Zabytków Techniki
Województwa Śląskiego
Data: Nie 04 Sty, 2009
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 148

Zobacz cały wątek

W Auto Mapie w POI są takie kategorie jak :
- atrakcje turystyczne
- zwiedzanie, ciekawe miejsca
- zamki itp.
zawsze można coś ciekawego sobie wyszukać
Data: 2008-07-04, 18:55
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 1354
Przepis na promocję: palce lizać

Sylwia Królikowska 2008-09-07 22:10:06, aktualizacja: 2008-09-07 23:03:40

Na Dolnym Śląsku królują pierogi, ser i zupa. Imprezy ku czci jedzenia zawsze ściągają tłumy.

Dobre jedzenie, garść ludowych przyśpiewek, kilka ławek i stolików, a dla pikanterii nagroda za najlepszy przysmak. Okazuje się, że to najlepszy przepis na udaną imprezę w niewielkiej gminie.

Z powodzeniem korzystają z niego władze miasteczek na Dolnym Śląsku. A poszczególne miejscowości zaczynają się kojarzyć z konkretnymi potrawami.
- Niewielkie gminy nie mogą sobie pozwolić na imprezy z wielkimi gwiazdami, bo to sporo kosztuje - przyznaje Robert Michałowski, specjalista do spraw promocji z Warszawy. - Ale mogą postawić na lokalnych artystów, którzy dzięki temu mają szansę pokazać, co potrafią.
Przyznaje, że jeżeli festiwal ku czci jakiejś potrawy przypadnie do gustu, miejscowość ma szansę wypromować się, bo turyści chętni przyjadą np. na wyjątkowe pierogi.

I tak Jedlina-Zdrój to przede wszystkim festiwal zupy. Właśnie na niego ściągają tłumy turystów z całej Polski, a nawet z zagranicy. Dzięki temu na darmową reklamę mogą liczyć miejscowe gospodarstwa agroturystyczne.
- Organizujemy festiwal między innymi po to, żeby wypromować lokalnych gospodarzy i atrakcje turystyczne - nie ukrywa Leszek Orpel, burmistrz Jedliny.
Okazuje się, że z powodzeniem. Tegoroczna, szósta już edycja, jak zwykle ściągnęła tłumy.

Jawor nieodłącznie kojarzy się z targami chleba. Swoimi wypiekami chwalą się najlepsi piekarze w Polsce. Przy okazji wybierana jest też najładniejsza mieszkanka powiatu jaworskiego.
Kotlina Kłodzka, a od niedawna również Głuszyca chcą słynąć z pysznych pstrągów. Dlatego organizowane są tam festiwale ku czci tej ryby. Podczas nich popisać mogą się właściciele smażalni. W tych regionach ich nie brakuje.

W Przemkowie postawili na karpia. Legnica chce słynąć ze specjałów przygotowywanych z ogórka, a Dzierżoniów ze słodkiego miodu.
Za to w Czarnym Borze pod Wałbrzychem już szykują się do święta pieroga. Odbędzie się ono 21 września.

Z pysznym serem chce się kojarzyć gmina Walim. Zorganizowany w ostatnią sobotę festiwal w Dziećmorowicach to druga edycja imprezy. Okazuje się jednak, że dzięki niej wiele osób znalazło sposób na życie. Między innymi tegoroczny zwycięzca konkursu na najlepszy ser - Krzysztof Motowilczuk.
Prowadzi on certyfikowane gospodarstwo ekologiczne w Walimiu. Po jego przysmaki przyjeżdżają nawet goście z Niemiec. Dzięki takiej imprezie mógł pochwalić się setkom ludzi wyjątkowymi serami. I w ten sposób zachęcić do odwiedzania gospodarstwa.

Taki festiwal to również szansa dla pań, które na co dzień zajmują się domem.
Na jeden dzień gospodyni staje się gwiazdą. Okazuje się bowiem, że jej naleśniki z serem, które od lat piekła dla rodziny, są hitem festiwalu.
Jak przyznaje socjolog Przemysław Awdankiewicz, takie festyny mobilizują mieszkańców.
- Zwykle w organizację angażuje się cała miejscowość. Każdy ma jakieś zadanie - wyjaśnia socjolog.

http://polskatimes.pl/gazetawroclawska/ ... ,id,t.html
Data: poniedziałek, 8 września 2008, 17:21
 
Odpowiedzi: 32
Wyświetleń 4280
Karkonosze to jest nasza wspólna sprawa

Unijne pieniądze chyba najbardziej jednoczą karkonoskie gminy po obu stronach granicy. Karpacz chce współdziałać z Pecem, z którym sąsiaduje przez Śnieżkę. Do współpracy zaproszono też Kowary, Lubawkę i sąsiedni czeski - Zaclerz.
- Dotychczas nasze kontakty z Pecem to jedynie zapisane porozumienie. Poza kurtuazją nie było żadnych wymiernych efektów. To się zmieni - deklaruje zastępca burmistrza Karpacza Ryszard Rzepczyński.
Teraz, gdy pojawiła się szansa na pieniądze z unijnego funduszu Europejska Współpraca Terytorialna, Karpacz chce wykorzystać kontakty z Czechami. Bez ich udziału projekty, na które chce dostać dofinansowanie, nie otrzymałyby pozytywnej oceny.
EWT Polska - Czechy rozpoczął pracę w połowie stycznia. Pierwszy nabór wniosków potrwa do połowy marca.
Pięć zjednoczonych gmin podjęło już decyzję o budowie wspólnego systemu dostępu do informacji turystycznej poprzez internet. W części będzie on wzorowany na tym, który istnieje już w Karpaczu.
- Na naszych stronach działa interaktywna baza miejsc noclegowych. Na bieżąco aktualizują ją właściciele obiektów. Chcielibyśmy, by taka sama powstała w gminach, z którymi podjęliśmy współpracę - tłumaczy Rzepczyński.
W systemie pojawią się też nowe funkcje. Między innymi interaktywne mapy. Turysta, odwiedzając atrakcje turystyczne, będzie mógł ściągnąć na telefon komórkowy szczegółowe informacje o każdej z nich.
We wszystkich pięciu gminach powstanie podobne oznakowanie ulic i wartych odwiedzenia miejsc. - Gdy liczyliśmy, ile będzie kosztowało oznakowanie ulic jedynie w centrum, wyszło, że musimy wydać na to z budżetu co najmniej 30 tysięcy zł - mówi burmistrz Kowar Mirosław Górecki.
Gminy chcą też przygotować projekty drogowe, które usprawnią komunikację między nimi.
EWT Polska - Czechy będzie pokrywał maksymalnie do 85 proc. kosztów. Minimalna dotacja to 30 tysięcy euro. Pieniądze na realizację projektów będą dostępne jeszcze w tym roku.
Własne wnioski przygotowuje również Szklarska Poręba, bo wiodące polskie kurorty nie chcą współpracować przy tworzeniu wspólnych projektów do funduszu Europejska Współpraca Terytorialna.
- Karpacz nas nie informował o swoich planach. Dowiaduję się o nich od państwa - mówi burmistrz Szklarskiej Poręby Arkadiusz Wichniak.
Szklarska jednoczy siły z Jelenią Górą, Starą Kamienicą, Mirskiem, Świeradowem, Piechowicami i z czeskimi gminami Korzenov i Harrachov. Razem chcą rozwijać system ratowniczy. W latach 2007-2013 fundusz EWT ma do podziału 219 mln euro. Na Dolnym Śląsku mogą się o nie ubiegać samorządy i organizacje z regionów jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i powiatu strzelińskiego.

Polskie i czeskie miasteczka chcą współpracować. Po obu stronach gór łatwo będzie znaleźć nocleg

219 mln euro ma do podziału program Europejska Współpraca Terytorialna

Eliza Głowicka - POLSKA Gazeta Wrocławska

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/813666.html
Data: czwartek, 31 stycznia 2008, 12:31
 
Odpowiedzi: 38
Wyświetleń 3663

Zobacz cały wątek

To jest komentarz do artykułu:

"nowa atrakcja turystyczna Poznania"? A to mamy juz w Poznaniu jakies stare atrakcje turystyczne? Nie zauwazylem...
Data: Wto Sty 27, 2009 11:35
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1
Wyświetleń 67
W zwiazku z tym, ze nie jest to najpopularniejszy dzial, zaczne pierwszy. Jakie znacie ciekawe atrakcje turystyczne w naszych okolicach?

Zobacz cały wątek

Czesi proponują Polakom budowę ścieżek rowerowych
Chodzi o 90 kilometrów tras rowerowych i pieszych od jezior po góry. Na przeszkodzie stoi... PKP.

Czesi chcą wybudować ścieżkę rowerową z Ostrużnej i Ramzovej, czyli spod samych wyciągów narciarskich, przez Jesenik nad jeziora Nyskie i Otmuchowskie. Na zdjęciu Dolina Białki. (fot. Krzysztof Strauchmann) Z pomysłem wyszły czeskie gminy skupione w stowarzyszeniu Mikroregion Jesenicki. Za ok. 200 mln koron (ok. 29 mln zł) z funduszy unijnych Czesi chcą wybudować ścieżkę rowerową z Ostrużnej i Ramzovej, czyli spod samych wyciągów narciarskich, przez Jesenik nad jeziora Nyskie i Otmuchowskie. Ze ścieżki mogliby korzystać rowerzyści, piesi, rolkarze, a w zimie biegacze na nartach.

- Czeskie gminy wspólnie zleciły prowadzenie tej budowy prywatnej firmie - mówi Ryszard Walawender, wiceburmistrz Nysy. - Po naszej stronie powiat nyski nie podjął się roli koordynatora i projektem zajmują się po trosze trzy gminy i powiat. Każdy sobie rzepkę skrobie.

Prawdopodobnie w tym roku ruszy jednak budowa pierwszego polskiego odcinka szlaku - od granicy w Zwanowicach do Kałkowa. 2,5 kilometrową trasę, wyłożoną kostką brukową na szerokości 2,5 metra, wybuduje Powiatowy Zarząd Dróg w Nysie za pieniądze z europejskiego funduszu współpracy przygranicznej Polska - Czechy.

- Budowa trasy pieszo-rowerowej to element przygotowanej przez nas modernizacji drogi powiatowej - mówi Tadeusz Dziubandowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Nysie. - Złożyliśmy niedawno wniosek o dofinansowanie i został on wstępnie zaakceptowany. Mamy nadzieję, że w czerwcu pieniądze zostaną przyznane. Wtedy roboty skończymy do 2009 roku.

W kolejnych etapach droga będzie modernizowana, od Kałkowa aż do Otmuchowa, razem z budową ścieżki rowerowej. Władze Nysy chcą natomiast budować drugą odnogę szlaku z Kałkowa do Białej Nyskiej i Nysy. Na przeszkodzie stoją jednak... koleje państwowe.

- Chcemy poprowadzić szlak rowerowy po torowisku nieczynnej od lat linii kolejowej z Łąki przez Koperniki do Białej Nyskiej, a potem już wzdłuż jeziora do Nysy - mówi burmistrz Walawender. - Trzy razy pisaliśmy już razem z gminą Otmuchów do Zarządu Nieruchomości PKP o nieodpłatne przekazanie torowisk. Oni jednak domagają się od nas albo wykupienia terenu, albo wydzierżawienia. Traktują ścieżkę rowerową jako przedsięwzięcie komercyjne, a przecież nikt nie chce na tym zarabiać. Takie podejście jest nielogiczne, bo dawna linia kolejowa tylko niszczeje. Może nasi posłowie nam pomogą.

Kolejna odnoga rowerowego szlaku ma prowadzić po czeskiej stronie granicy do Mikulovic i Głuchołaz. Władze Głuchołaz od kilku lat stopniowo odbudowują XIX-wieczny pieszy szlak przez zdrojową część miasta, u podnóża Góry Parkowej, przez przełom Białki aż do centrum Mikulovic. Zdaniem burmistrza Edwarda Szupryczyńskiego alejka zdrojowa będzie elementem wspólnego szlaku. Dopasować do niego można także wybudowany w ubiegłym roku pojedynczy odcinek ścieżki rowerowej z tamy w Nysie do Skorochowa.

Po stronie czeskiej sieć tras rowerowych jest dużo lepiej rozbudowana. Ścieżki nie są powiązane z drogami i nie muszą posiadać utwardzonej nawierzchni.
Gminy Mikrogegionu Jesenickiego szykują także kolejne atrakcje turystyczne na wspólnej trasie rowerowej. W Jeseniku na miejscu starego basenu ma powstać aqua centrum - park wodny za 200 mln koron. Lipova Laznie przygotowuje centrum rekreacyjno-sportowe.

Krzysztof Strauchmann
Data: |7 Kwi 2008|, o 12:17
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 688
Inne usteckie atrakcje turystyczne
spacery po zalesionym pasie nadmorskim, wyczynowe zwiedzanie Ustki na czas


Data: niedziela, 18 stycznia 2009, 19:50
 
Odpowiedzi: 15
Wyświetleń 333

Zobacz cały wątek

tu piszą że został jeden wiatrak do przepompowywania wody.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE - ZABYTKI NA WYSPIE - WIATRAK CZERPAKOWY
Data: Pon Paź 17, 2005 9:29 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 132
Wyświetleń 18375

Zobacz cały wątek

W zwiazku z tym, ze nie jest to najpopularniejszy dzial, zaczne pierwszy. Jakie znacie ciekawe atrakcje turystyczne w naszych okolicach?
Data: Pią Wrz 09, 2005 10:19 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń 3754

Zobacz cały wątek

Cytat: Eh.. Właśnie piszę moją pracę licencjacką... Krótką przerwę sobie robię.. Dziś się okazało, że mam ją napisać do 13 maja, a nie do 26... No chyba z nikąd sobie wytrzasnę książki...

Temat pracy to: Obiekty UNESCO w Japonii jako atrakcje turystyczne

Może ktoś ma jakieś materiały na ten temat..? ... W Kielcach licho.
Byłabym wdzięczna za każdą pomoc...na zdjeciach to mi na gimnazjum wyglądasz

DZIĘKI! Ah, jakaż jestem młoda..
Data: Sob Kwi 22, 2006 22:34
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 521

Zobacz cały wątek

Tak było przez dłuższy czas. Ale może Lechu ma rację, że coś się w tek kwesti zmieniło i znów są noclegi na Smedavie.
Polecam odwiedzić Ci, Hoffi, największe atrakcje Jizerskych hor, zapierające dech w piersiach niejednemu taternikowi , a mianowicie eksponowane skałki, na które prowadzą turystyczne wejścia po schodkach i klamrach. Są to Frydlantske cimburi, Hajni kostel, Oresnik, itp. Wszystkie znajdują się na pn., urwistej krawędzi Jizerskich hor, na pd. od Frydlandu i Hejnic.
Data: 24-03-2007 22:29
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 12
Wyświetleń 3762

Zobacz cały wątek

Cytat: No właśnie,Gdzie to jest Kisielowiec?
- --------------------------------------------

a tak na marginesie ,to może zrobimy osobna galerie zapomnianych pomp Wodzisławia... można także odszukać wszystkich istniejących fontann,parków itp...toż to wszystko atrakcje "turystyczne"Kisielowiec, to miejsce niedaleko przystanku osobowego PKP Wodzisław-Radlin

Co do nowego działu czekam na propozycje nazwy w "Sugestiach"
Data: Wto Mar 06, 2007 3:07 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 65
Wyświetleń 4747
Witam,
Dla zainteresowanych tym jak wygląda podróżowanie z plecakiem i przewodnikiem Lonely Planet w ręku po Indiach południowych, zapraszam do kupna mojego filmu (podróż trwała dwa miesiące, 4 godziny filmu). Film jest 100% amatorski, nagrywany kamerą na taśmy miniDV (przegrałem go na płyty DVD) . Nagrane są hotele w których spaliśmy, środki transportu, restauracje, "życie ulicy", "turystyczne atrakcje" i inne ciekawe dla wybierających się w podobną podróż rzeczy. Film ma z założenia pokazać Indie i podróżowanie po nich "od kuchni". Jeżeli chcesz choć w części zobaczyć to, co kryje się za suchym tekstem Lonely Planet - ten film jest dla Ciebie. Pełna lista tego co znajdziecie na płycie, po kontakcie mailowym.
Data: Pn lis 26, 2007 11:59 am
 
Wyświetleń 723

Zobacz cały wątek

Cześć wszystkim. Pochodze z Mazur w wakacje zawsze jezdziłem nad morze, tym razem chciałbym się wybrać gdzieś w polskie góry. Do Zakopanego raczej nie pojade, bo jak każdy wie, to miasto wymaga grubego portwela, a mnie po prostu nie stać. Proszę Was o pomoc, bo nie wiem, w której części dolnośląskich gór mogę najlepiej wypocząć. Chciałbym żeby w pobliżu była jakaś większa miejscowość i jakieś ciekawe atrakcje turystyczne. Z góry wielkie dzięki dla wszystkich zainteresowanych, którzy zechcą mi pomóc. Pozdrawiam
Data: Czw Cze 08, 2006 11:31 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 4825

Zobacz cały wątek

Tyle syfu a jednak turyści z całego świata przymykają oko na biedę i syf i przyjeżdżają podziwiać atrakcje turystyczne.

Od osoby mieszkającej na "placówce" przez dwa lata też słyszałam i o podatkach i o tradycji. Tę tradycję również widać w niektórych krajach na Bałkanach np w Albanii. Połowa domów jest pozostawiona w celu dobudowania kolejnego piętra. I są takie wielkie jak na nasze przeciętne normy. Jest jeszcze trzeci powód. Na takich prowizorycznych stropo-dachach w miastach wysypują mieszkańcy swoje śmieci do wysuszenia. Po co nie zapytałam.

Jak bardzo było gorąco Jesteś Madziu tak na letniaka ubrana i już pięknie opalona.

Czy jadąc na te wycieczki tworzony był konwój kilku autokarów z obstawą. Jak wygląda przemieszczanie się turystów Widać ochronę wojska, policji
Data: 15-01-2009 12:15
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 123
Wyświetleń 7008
Jest to bardzo ciekawe nie znam historii lini, ale jest to linia która nigdy nie dotarła do granicy Polsko-Czeskiej, jednakże blisko granicy biegnie linia czeska
Czy linia ta była budowana za czasów PRL'u ??

Jeszcze chciałbym kiedyś zobaczyć składy na dawnej Kolei Stołowogórskiej do Radkowa, Kolei Sowiogórskiej do Srebrnej Góry a także pociągi do Karpacza, Kamiennej Góry i Stronia ŚląskiegoSlaworow, może i doczekamy, ale jak by tu Niemcy zostali dawno by zrobili z tych linii turystyczne atrakcje. Ale jeżeli normalnej kolei nie ma to i turystycznej w Polsce nie będzie a co dopiero szybkiej kolei:p
Data: piątek, 9 stycznia 2009, 01:48
 
Odpowiedzi: 677
Wyświetleń 72774

Zobacz cały wątek

Sa serwisy, z ktorych takie pliki mozna pobierac.
Niestety, wiele z nich nie zawiera informacji przydatnych w kraju.
Predzej czy pozniej taki serwis powstanie, pytanie kto go ma zrobic. Rzecz jest o tyle nielatwa, ze atrakcje turystyczne w postaci tras i POI powinny byc skategoryzowane. Kilka razy proponowalem na forum, by dzielic sie planami wycieczek, zbyt wielu chetnych nie bylo. Nie ma wielkiego problemu by utworzyc i przyszpilic taki temat na forum, choc pewnie szybko stanie sie nieczytelny, to raczej powinna byc baza. Mamy tu w koncu kolege Jacka, ktory pisze aplikacje pozwalajaca porzadkowac wlasne punkty, slady i trasy.
Jej "uinternetowienie" jest zapewne mozliwe, natomiast bylby jeszcze potrzebny jakis serwis do udostepniania tych danych.
Data: Wed May 28, 2008 10:59 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 1741

Zobacz cały wątek

Cytat: Proponuję nowy temat do dyskusji. Jaką chcielibyście widzieć Zawoję za 10 30 50 lat. Jakie inwestycje powinny tu powstać żeby żyło się nam lepiej?
Jakie atrakcje turystyczne powinny przyciągać do nas turystów?
Jak widzicie rozwiązanie problemów śmieci itp.
Może ktoś z Władz Samorządowych skorzysta z naszych pomysłów.Heh ja mam inne zdanie za 10,30 lub 50 lat będzie globalne ocieplenie cóż chyba wszyscy wiedzą co sie stanie (będzie jeden wielki bajzel) tzn.jak ludzie będą zaśmiecać tak jak i teraz + do tego cieplejszy klimat niż teraz będzie smród,pożary,powodzie itp.
Data: Wto Lip 10, 2007 10:49 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń 7524
byłam ostatnio w Gdańsku z koleżanką i jej dzieckiem, chodziliśmy po zabytkach na Głównym Mieście i zgadnijcie, co się stało. dziecko, pięcioletni chłopiec, zupełnie zignorowało piękne stare budynki i atrakcje turystyczne. to w gruncie rzeczy częste u małych dzieci. cały czas marudził, że chce wrócić na dworzec i zrobić sobie zdjęcie z nadmuchiwanym samolotem, który tam stoi jako reklama jakichś linii lotniczych. postanowiłyśmy pojechać do Oliwy z przesiadką pod dworcem i zrobiłyśmy mu sesję zdjęciową, od razu się rozpromienił i dalszy ciąg wycieczki odbył się w wyśmienitych nastrojach!

Zobacz cały wątek

prosze kazdego kto ma juz jakies doswiadczenia w podrozach
o zarekomendowanie miejsc noclegowych na obszarze caaalej europy
chodzi oczywiscie o miejsce niedrogie ale przyzwoite......
piszcie gdzie to jest...jak sie nazywa.....i szelakie szczegolowe info. razem z cenami...
mysle ze niejednemu sie to przyda... oczywiscie jakie sa atrakcje turystyczne w poblizu ..
ktos ma cos nt. Pragi...?

mozemy rowniez stworzyc liste miejsce na obszarze eu gdzie wege ludzie moga cos zjesc....
Data: 2007-07-08, 00:43
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń 1597

Zobacz cały wątek

W naszej gminie, która aspiruje do miana "turystycznej" nie ma praktycznie w ogóle koszy na śmieci. Co mają zrobić turyści odwiedzający nasze zabytki i atrakcje turystyczne??? Zabrać śmieci ze sobą czy wyrzucić byle gdzie (do lasu, na łąkę, itp.)??? Niestety wybierają to drugie, co widać szczególnie teraz, na wiosnę. Brak koszy nikogo nie usprawiedliwia, ale gdyby było ich więcej, to na pewno zmniejszyła by się ilość "bezpańskich" śmieci. A niedaleko, bo w Brodłach już od kilku lat są kosze przy głównej drodze, średnio co 100 metrów. Może warto by wziąć przykład z naszych sąsiadów???
Data: Wto Mar 20, 2007 22:08
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 30
Wyświetleń 4643

Zobacz cały wątek

byłam ostatnio w Gdańsku z koleżanką i jej dzieckiem, chodziliśmy po zabytkach na Głównym Mieście i zgadnijcie, co się stało. dziecko, pięcioletni chłopiec, zupełnie zignorowało piękne stare budynki i atrakcje turystyczne. to w gruncie rzeczy częste u małych dzieci. cały czas marudził, że chce wrócić na dworzec i zrobić sobie zdjęcie z nadmuchiwanym samolotem, który tam stoi jako reklama jakichś linii lotniczych. postanowiłyśmy pojechać do Oliwy z przesiadką pod dworcem i zrobiłyśmy mu sesję zdjęciową, od razu się rozpromienił i dalszy ciąg wycieczki odbył się w wyśmienitych nastrojach!
Data: Pią Lip 27, 2007 3:37 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 8265

Zobacz cały wątek

Kilka minut temu nastąpiła kolejna zmiana w Kategorii Architektura.
Przestał istnieć motyw Atrakcje turystyczne.
Powody był następujące. Po wykonaniu działań moderacyjnych motyw skurczył się do kilkudziesięciu zdjęć. Z tego większość dotyczyła obiektów zabytkowych, dla których istnieje odrębny motyw Zabytki. Dla kilkunastu zdjęć nie było sensu dalej utrzymywać tego motywu. Zdjęcie spełniające warunki (poziom, wymiary) zostały przeniesione do odpowiednich motywów, przede wszystkim właśnie do Zabytków.
Proces porządkowania Kategorii Architektura dobiega końca.
pozdrawiam.
Data: Nie Lis 16, 2008 9:47 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 37
Wyświetleń 2054
Wieża w parku to tylko kolejna odsłona dramatu pod tytułem: "Demontujemy lub niszczymy rzeczywiste i potencjalne atrakcje turystyczne". Podobnie zresztą jak likwidacja kolejki wąskotorowej (dziś robiłaby prawdziwą furorę), a ostatnio niezwykle "przemyślane" plany "rewitalizacji" zamku. (zwłaszcza w kontekście imprez takich jak spotkania ze średnowieczem czy turnieje rycerskie)

A najgorsze jest to, że raz zniszczona atrakcja turystyczna ma nikłe szanse na powrót do używalności - bo i "po co?"

Zamiast pchać kupę forsy w "odbudowę" zamku można by było zrobić coś choćby z wieżą ciśnień. Na pewno byłby z tego większy pożytek dla miasta i znacznie większa atrakcja turystyczna.

Zobacz cały wątek

Cytat: Ehh myślałam (...) niektórym to trudno zrozumieć.

Tak to już jest, że dla każdego najważniejsza, najbardziej pasjonująca, czasem najtrudniejsza, i wogóle naj.... jest jego własna praca, a gdy do tego ma być dopiero napisana... to już graniczy z krzyżówką szoku z paniką. Sądząc po Twoich poczynaniach (chociażby na wielu forach), Tygrysku, wyglądasz na spanikowaną, nawet tematu nie sprecyzowałaś ("Walory i atrakcje turystyczne Tatr z uwzględnieniem Zakopanego i Popradu" to temat ocean i trzeba skupić się na czymś lub spłycić zagadnienie pływając po wszystkim) to jesteś nerwowa i poirytowana...
Serdeczna rozmowa z promotorem już była? W końcu stamtąd możesz spodziewać się należytego (choć nie bezmiernego) wsparcia...
Dobrze, że nie jestem z Górnego Ślaska, bo mógłbym wypalić propozycję wspólnego przeglądania mojej biblioteki i... echhh
Pzdr
Data: Wto, Lut 08, 2005 15:38
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 54
Wyświetleń 4998

Zobacz cały wątek

Od dawna nosiłem się z zamiarem przejechania rowerem przez Masyw Śnieżnika. Ciągle odkładałem jednak tę wyprawę na później. Ważniejsze było nasze morze, Alpy, Bieszczady... Wcześniej pedałowałem przez Góry Stołowe, zimą - oczywiście na nartach w Zieleńcu... Nie mówiąc już oczywiście o Karkonoszach, które mam na co dzień. Wreszcie zdecydowałem się na wyjazd w Sudety Wschodnie. Zobaczyłem je i ... natychmiast pożałowałem, że zrobiłem to dopiero teraz. Piękno tych gór i możliwości uprawiania turystyki rowerowej w Parku przekroczyło moje wyobrażenia, w pozytywnym tego słowa znaczeniu oczywiście!

Jest tam sieć znakomicie utrzymanych dróg, dzięki którym można odwiedzić dosłownie każdy, najodleglejszy i najwyżej położony zakątek gór. Wjechać na Śnieżnik lub pokonać nieskończone serpentyny leśnych traktów by w końcu "dotknąć" starych drzew w Puszczy Śnieżnej Białki. Po drodze niezwykle piękne krajobrazy; powikłane ramiona gór i głęboko wcięte doliny nadają tym terenom charakter dzikości i niepowtarzalny klimat "końca świata".

Bujna, niczym nie skażona roślinność i czyste powietrze. U stóp gór ślicznie położone wioski... Widać zadbane gospodarstwa i pensjonaty, rozwija się agroturystyka. Dobrze oznakowane szlaki piesze i rowerowe. Inne atrakcje: jaskinie, kopalnie - podziemne trasy turystyczne, zabytkowa zabudowa w stylu szwajcarskim kurortu Międzygórze i wiele innych.

Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z wyprawy:

MR
Data: 23-04-2005 13:21
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 2726

Zobacz cały wątek

Z tego co widze toczy sie dyskusja na temat malych i duzych miast. Nie moge sledzic jej od poczatku,nie wiem czy to na serwerze,czy tylko u mnie sa jakies problemy z odczytywaniem tematow. Ten temat jest 13-watkowy,a mi nie che otwierac sie 12,11 itd...wyswietlaja sie tylko jakies kody.

Wracajac do dyskusji.Mieszkam w Klodzku,ktore jeste malym i jesli mozna tak to nazwac dziwnym miastem. Mozna pwiedziec,ze jest tu nudno...Nie mamy nawet porzadnego kina.Klodzko jest polozone w pieknej okolicy,same miasto rowniez jest ladne,ale zaniedbane.Wlasniwie "bazujemy" tylko na tym co pozostawili po sobie przodkowie. Zamiast zainwestowac w atrakcje turystyczne jak np robi to pobliska Polanica tutaj nie wydaje sie zadnych pieniedzy na rozwoj miasta.A przeciez taka inwestycja szybko by sie zwrocila... Zauwazylam jednak,ze powiat zainwestowal ostatnio w broszury,informatory turystyczne i jakies regionalne"gadzety".Moze sa to pierwsze inwestycje w rozwoj miasta...
Moze dlatego troche ciagnie mnie do duzych miast.Mimo to lubie rowniez wies.Tam jest ciszej,inaczej...
Data: Tue Aug 16, 2005 8:03 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 431
Wyświetleń 56766

Zobacz cały wątek

Cytat:
Rasnov jako baza do wypadów ... myślę, że to dobry pomysł ... nie wiem tylko czy kwater nie będzie prościej znaleźć na odcinku Rasnov - Bran ... inna rzecz, jeśli idzie o atrakcje turystyczne w okolicach Rasnov czy Brasova, to polecam lekturę kolejnego odcinka jak się on napisze ...

Cześć,
Także moim zdaniem właśnie Bran jest dobrym miejscem wypadowym na zwiedzianie Braszowa i okolic. Sława zamku spowodowała, że jest tam dużo miejsc noclegowych. O samym zamku mam zdanie takie jak PAP albo i gorsze Rasnov natomiast jest fajny. I ten widok na Piatra Cralului. Super.
Natomiast w okolicach Sybina na bazę wypadową polecałbym miejscowość Rasinari. Cicha i sympatyczna. Jadąc od Sybina kawałek za skansenem ASTRA, ładnie opisanym przez PAP'a.
Nie mogę się doczekać następnego odcinka
K2także nie mogąc się doczekać kolejnego odcinka trochę dopiszę o nocowaniu...
staram się łączyć miejsce noclegowe z opcją spaceru wieczornego, ale czytając dorady i opisy z regionu Braszova i tak pozostanę na improwizacji i w godzinach popołudniowych zaklepię sobie spanko...
a pro po Rasinari ... czy ta miejscowość jest na głównej trasie, czy trzeba z niej zjechać ? i od Sibiu w którą stronę, bo lekko się pogubiłem ...
Data: 19-12-2008 21:26
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 1539
Wyświetleń 206825

Zobacz cały wątek

Cytat: Co zastąpiło imprezy wczasowe z czasów komuny - a no właśnie te imprezy integracyjne. Kto wmówił chytrym kapitalistom, że to się opłaci i przyniesie w efekcie większe zyski formie bliżej nie wiadomo. Podobnie jak bliżej nie wiadomo, kto poza formami tradycyjnymi czyli obżarstwem i opilstwem, wprowadził do repertuaru tych spotkań takie igraszki jak przeciąganie liny czy beznadziejne na ogół próby wrzucenia piłki do kosza a także wycieczki w okoliczne turystyczne atrakcje, oczywiście najlepiej autokarem bo przecież szkoda nóg.


Brzydzę sie tym i unikam jak ognia.
Na marginesie kolega ze szkoły średniej, "dzięki" takiej imprezie integracyjno-szkoleniowej, która miała miejsce przez 2 tygodnie w CZERWCU W CHORWACJI NA HVARZE CZY KRKU (!?) stracił żonę, która i tak z tamtym nie jest bo tamtego żona albo nie wiedziała albo przebaczyła. To nie ma nic do rzeczy bo mógł to być za 3 lata kolega kolegi.
To nie jest jednak przypadek. Oni dobrze wiedzą, że okazja czyni złodzieja i masowo wysyłają ludzi pracy na pokusę. Akurat ja wiem kto za tymi imprezami turystyczno-szkoleniowo-integracyjnymi stoi, ale wam nie powiem.
Data: Sob, Wrz 15, 2007 12:41
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 68
Wyświetleń 6222

Zobacz cały wątek

Cytat: Ale po co restaurować skoro można postawić nowy obiekt, gdzieś w pobliżu tego miejsca? Ubogi w atrakcje turystyczne Ostrów miałby w końcu swoją turystyczną perełkę, ale władze pewnie nie są zainteresowane żeby np. w ramach ofssetu Budrem nie sponsorował tylko badań, ale i budowę takiego obiektu.W Kaliszu na Zawodziu tez"odbudowano" czesc starego grodu w miesjcu w ktorym tez nic juz nie zostalo oprocz gorki piachu, wiec nie widze problemu, zeby w Ostrowie tez cos takeigo zrobic. Co prawda wybudowanie tego grodu na Zawodziu kosztowalo 6mln (!!!) z czego pewnie 90% poszlo do kieszeni "roznych takich panow". W naszym przypadku nieststy chyba samo miejsce wykopalisk lezy na trasie gdzie wg. planu ma byc droga dojazdowa obslugujaca teren w okolicach wezla S11. Ale tuz obok bedzie sie konczyl teren centrum handlowego i jego parkingu. Gdyby Budrem to przeanalizowal to moglby pomyslec o wygospodarowaniu jakiegos nieduzego terenu obok centrum i zorganizowaniu tam czegos w rodzaju skansenu/mini-muzeum, gdzie oprocz plansz, rysunkow i mapek bylby zrekonstruowany model tego grodu. Dodatkowo jakies atrakcje np. strzelanie z luku, jazdy konne, pokazy walk... Wszystko do pzremyslenia co by tam mialo powstac zwiazanego z tym grodem. Jedno jest pewne byla by duza ogladalnosc, bo atrakcja by zwiekszyla ilosc klientow centrum handlowego i odwrotnie - klienci centrum handlowego zagladali by co tez tam ciekawego jest obok.
Data: Czw Lip 17, 2008 00
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 2524

Zobacz cały wątek

Cytat: Nie wyobrażam sobie życia poza Bieszczadami. To mój dom.
Nasza kraina jest specyficzna. Jej skarbem oprócz fenomenalnej przyrody są ludzie. Starzy i młodzi. Jest tak wiele osób, którym zależy na Bieszczadach. Ci ludzie są pełni inicjatywy, pasji. Czasami jestem na szkoleniach przeprowadzanych przez Fundację Bieszczadzką. Tam właśnie można zauważyć jak oni są zaangażowani w działania na rzecz swojej małej ojczyzny. Właśnie pracują nad nowymi eko-muzeami. To taka specyficzna ścieżka wytyczona wokół miejscowości łącząca wszystkie tzw. atrakcje turystyczne. Atrakcją w tym wypadku może być wszystko: stara kuźnia, cerkwisko, piękne drzewo, lokalna tradycja. To sami ludzie, często starzy starają się opracować trasy. Dobrym przykladem jest eko-muzeum Trzy kultury w Lutowiskach (Żydzi, Bojkowie czyli górale ruscy, Polacy). Wciągnięto w te założenia dzieciaki. Mają znakomite warsztaty prowadzone przez znakomitych "trenerów". Kilka miesięcy temu byłam na szkoleniu w Lutowiskach. Przewodnikami byli miejscowi. To było jedno z najlepszych szkoleń w jakich brałam udział. Mnie zarozumiałego zawodowca uczono jak można oprowadzać. Tam było widoczne serce, pasja, braki w wiedzy rekompensowane takim błyskiem w oku.
Mówiąc wprost przez chwilę ogarnęła mnie zazdrość, gdy dowiedziałam się, że dzieciaki miały zajęcia z żydowskiej wycinanki prowadzone przez jednego z najbardziej znanych etnografów. Też tak chciałabym. Te dzieci to nasza przyszłość. Wolałabym aby one pozostały tu. Nie wyjechały.No i wszyscy przepięknie grają Szopena...
Chyba sobie pójdę do kącika popłakać... oczywiście z wzruszenia.
Data: Czw Lis 13, 2008 4:28 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 38
Wyświetleń 2296
Księstwo po raz pierwszy na targach

Księstwo Świdnicko-Jaworskie, po raz pierwszy jako Lokalna Organizacja Turystyczna, bierze udział od dziś, 6 stycznia, w I Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu.

– Jak na średniowieczne księstwo przystało prezentujemy się w strojach z epoki. Oprócz folderów promujących atrakcje regionu przygotowaliśmy liczne degustacje z lokalnymi specjałami – mówi Edyta Płoszaj z Referatu Promocji i Wspierania Przedsiębiorczości Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Odwiedzający targi w Hali Stulecia we Wrocławiu mogą skosztować m. in. majonez świdnicki, różne odmiany chleba z piekarni państwa Ciarkowskich (m.in. orkiszowy, IG dla diabetyków, żeńszeniowy, czosnkowy), a także wędliny z zakładu Przemysława Ożgi w Świebodzicach.

Stoisko Księstwa sąsiaduje z prezentacją Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Targi zakończą się w niedzielę, 8 lutego.

***

I Międzynarodowe Targi Turystyczne we wrocławskiej Hali Stulecia zgromadziły ponad 200 wystawców z całego świata. W ramach targów przewidziano m. in. konkursy, seminaria, prezentacje ofert wyjazdów polskich i zagranicznych, ośrodków Wellness&SPA i firm eventowych.

UM Świdnica
Data: sobota, 7 lutego 2009, 00:01
 
Odpowiedzi: 10
Wyświetleń 2084

Zobacz cały wątek

Przepraszam. Postaram się opisać niektóre atrakcje turystyczne z mojej okolicy. Zaczne od Swarzędza. Znajduje sie tam skansen pszczelarski, w którym znajduje się ok. 200 uli zebranych z całej Polski. Dodatkowa atrakcję stanowi piękne położenie w zabytkowym parku i sąaiedztwie zabytkowego pałacu. Innym miejscem godnym polecenia jest Uzarzewo.
Znajduje się tutaj Muzum Srodowiska Przyrodniczego i Łowiectwa. Osoby interesujące sie ochroną przyrody i podgladaniem jej ciekawostek zapraszam do Parków Krajobrazowych: Promno, Puszczy Zielonki. W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy eksponowane są zabytki obrazujące dzieje grodu lednickiego. Na wyspie jeziora Lednickiego znajdują sie pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu zwanego Ostrowem Lednickim lub Lednicą związane z czasami panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego.W Dziekanowicach jest rezrekonstruowana wies od XVII do XX w. Muzeum organizuje w ciągu roku imprezy popularyzujące dawne zwyczaje ludowe. Zapraszam również do Czerniejewa. Znajduje sie tam Póżnogotycki kościół, klasycystyczny XVIII wieczny zesdpół pałacowy.Zachęcam do odwiedzenia urokliwych zakątków leśnych w których żyli i pracowali olędrzy.Przyczynili się oni do rozwoju takich miejscowości jak Nekielka, Barczyzna, Gierłatowo, Zasutowo. We wschodniej cęści gminy Nekla znajduje sie zespół parkowo dworski w Podstolicachi zabytkowy drewniany kościółek w Opatówku. W Gieczu można podziwiać romański kościół.w Grodziszku - Gieczu znajduje
sie gród z fundamentami platinum.
Data: Nie Sty 14, 2007 3:47 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 21
Wyświetleń 5895

Zobacz cały wątek

Cytat: Poza tym co tam mozna robić? Pooglądać z góra 30 minut i jechać z powrotem Jakieś okoliczne inne atrakcje (terenów wolnych troche tam jest) nie wiem moze jakieś muzeum górnictwa tam obok postawić zeby to jakoś uatrakcyjnić albo puscić ta kolejkę co tam kuroswała kiedyś.hmm, ale tak szczerze to co mozna zrobic np w katedrze w Koloni? Albo w innej skali, co mozna zrobic na wiezy na Petrine? wjechac/wejsc posiedziec 30 minut porobic zdjecia i isc dalej;)
a mimo to ta wieza na Petrine przyciaga ogrom turystow. Na dole jest knajpka wiec mozna wypic kawe/piwo i isc dalej.
atrakcje turystyczne rozumiane wasko ( w znaczeniu sama wieza, katedra czy sam Nikisz), nie ma co ukrywac w zasadzie powinny byc dosc latwostrawne. Oczywiscie powinny temu towarzyszyc atrakcje opcjonalne, typu muzeum etc i cala infrastruktura turystyczna typu kawiarenki restauracje.

wiekszosc turystow same atrakcje "robi" dosc szybko, nie bede kontemplowal np katedry w Koloni przez pol dnia. Kiedy tam bylismy, weszlismy na gore, porobilismy troche fotek i nie dalej jak po 30 minutach bylismy juz na dole i szlismy gdzies indziej. Zmierzam do tego, ze kazda atrakcja to jest wlasnie te 30 minut kiedy sie na niej koncentrujesz, potem to juz albo siedzisz przy niej i pijesz piwo gadajac o czyms innym albo idziesz do kolejnej atrakcji.
Data: Sob Lut 16, 2008 2:07 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 962
Wyświetleń 62130

Zobacz cały wątek


MMSilesia.pl i Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zapraszają na wycieczki zabytkową koleją wąskotorową

Marzysz o przejażdżce najstarszą kolejką wąskotorową? Chcesz zobaczyć ciekawe miejsca Górnego Śląska? Mamy dla Was podwójny karnet na przejażdżki Górnośląską Koleją Wąskotorową. Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie.

Śląska wąskotorówka już za niedługo zacznie regularnie kursować wśród malowniczej scenerii Górnego Śląska. MMSilesia.pl wspólnie ze Stowarzyszeniem Górnośląskich Koleji Wąskotorowych przygotowało dla naszych Czytelników mamy jeden podwójny karnet na podróże koleją przez całe wakacje.

Żeby go zdobyć wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie:

Wymień minimum 3 atrakcje turystyczne znajdujące się przy szlaku Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Na odpowiedzi czekamy do 13.06 do godziny 16:00 na adres .

Spośród wszystkich nadesłanych odpowiedzi wylosujemy szczęśliwego zwycięzcę. Odpowiedź na pytanie można znaleźć w artykule na stronie MMSilesia.pl: lub na stronie internetowej .
Data: Sro Cze 11, 2008 12:53 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 23
Wyświetleń 2793

Zobacz cały wątek

Witamy serdecznie,

miło nam przedstawić portal promujący Polskę jako kraj atrakcyjny turystycznie zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju. Mamy nadzieję, że tak jak MY jesteście dumni z Polski. Niestety nasz kraj nie jest tak często reklamowany jak inne destynacje wakacyjne, choć jego walory przyrodnicze, turystyczne oraz położenie w samym sercu Europy powinny przyciągnąć wielu turystów. Mamy nadzieję, że dzięki działalności naszego portalu, a także NAS wszystkich - przecież każdy z nas jest ambasadorem Polski – o wspaniałych walorach jakie posiada Polska usłyszy coraz więcej mieszkańców unii europejskiej.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu a także do współtworzenia działu atrakcje turystyczne, który jest działem zupełnie darmowym a do którego przywiązujemy dużą wagę. To dzięki zaprezentowanym atrakcjom turystycznym potencjalni klienci mogą zdecydować o wyborze naszego kraju jako swojej destynacji wakacyjnej. Jeśli znacie miejsca warte polecenia chętnie umieścimy je w dziale atrakcji, który jest obecnie rozwijany i tłumaczony na język angielski. Aby dopisać atrakcję do naszych stron prosimy o kontakt na adres . Po otrzymaniu maila prześlemy Państwu loginy i hasła do Panelu Klienta na adres mailowy.

Jednym z założeń naszego portalu jest szeroko rozumiana raklama poza granicami naszego kraju. Dzięki takim założeniom w ostatnich czasach nasz portal zyskał nowe domeny oraz

Pozdrawiamy

Zespół A-Wakacje
Data: Sob Sty 03, 2009 4:02 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 107
Przepraszam. Postaram się opisać niektóre atrakcje turystyczne z mojej okolicy. Zaczne od Swarzędza. Znajduje sie tam skansen pszczelarski, w którym znajduje się ok. 200 uli zebranych z całej Polski. Dodatkowa atrakcję stanowi piękne położenie w zabytkowym parku i sąaiedztwie zabytkowego pałacu. Innym miejscem godnym polecenia jest Uzarzewo.
Znajduje się tutaj Muzum Srodowiska Przyrodniczego i Łowiectwa. Osoby interesujące sie ochroną przyrody i podgladaniem jej ciekawostek zapraszam do Parków Krajobrazowych: Promno, Puszczy Zielonki. W Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy eksponowane są zabytki obrazujące dzieje grodu lednickiego. Na wyspie jeziora Lednickiego znajdują sie pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu zwanego Ostrowem Lednickim lub Lednicą związane z czasami panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego.W Dziekanowicach jest rezrekonstruowana wies od XVII do XX w. Muzeum organizuje w ciągu roku imprezy popularyzujące dawne zwyczaje ludowe. Zapraszam również do Czerniejewa. Znajduje sie tam Póżnogotycki kościół, klasycystyczny XVIII wieczny zesdpół pałacowy.Zachęcam do odwiedzenia urokliwych zakątków leśnych w których żyli i pracowali olędrzy.Przyczynili się oni do rozwoju takich miejscowości jak Nekielka, Barczyzna, Gierłatowo, Zasutowo. We wschodniej cęści gminy Nekla znajduje sie zespół parkowo dworski w Podstolicachi zabytkowy drewniany kościółek w Opatówku. W Gieczu można podziwiać romański kościół.w Grodziszku - Gieczu znajduje
sie gród z fundamentami platinum.

Zobacz cały wątek


Turyści 320 metrów pod ziemią
dziś

Zmęczeni niczym po górniczej szychcie, ale za to pełni niezapomnianych wrażeń wyjechali na powierzchnię pierwsi turyści, którzy zwiedzili poziom 320 m w zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido. Uroczyste otwarcie dla zwiedzających odbyło się wczoraj.

Poziom 320 m jest najgłębszym w zabrzańskiej kopalni. Turyści mają do pokonania system chodników oparty na dwóch wyrobiskach o łącznej długości ponad 2 km. W podziemiach stoją też gotowe do fedrunku kombajny umieszczone na przodku. A na pamiątkę każdy zwiedzający może sobie wziąć bryłkę węgla. To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na turystów.

- Niezapomnianych wrażeń dostarczy na pewno wejście na czworakach do chodnika pokazującego zabierkę górniczą, kiedy czuje się nad głową ciśnienie, albo zobaczenie, jak pracuje kombajn chodnikowy Alpina i kombajn węglowy KWB - opowiada Dariusz Walerjański z kopalni Guido.

Do wczoraj turyści mogli zwiedzać zabytkową kopalnię jedynie na poziomie 170 m, który jest podziemnym muzeum.

Jak się dowiedzieliśmy, dyrekcja Guido już planuje kolejne turystyczne hity, a wśród nich podświetlaną ruchomą platformę, dzięki której każdy poczuje kopalniany wstrząs.

- Turyści oczekują mocnych wrażeń pod ziemią, które maksymalnie przybliżą im niebezpieczną przecież pracę górników - mówi Eugeniusz Kentnowski, dyrektor kopalni Guido. - Dlatego też poważnie myślimy o ekstremalnej trasie turystycznej z tzw. posadzką dmuchaną.
MOL - POLSKA Dziennik Zachodni
Data: Pią Gru 05, 2008 11:51 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 118
Wyświetleń 18013
Cytat:Grupa partnerska "Kawerna" wkrótce wyrusza na targi turystyczne Voyager gdzie postaramy się skutecznie promować nasz produkt turystyczny "Czym chata bogata..."

Zobaczymy jak się uda sprzedać smaki naszego regionu, nasze krajobrazy, zabytki, przyrodę i inne atrakcje. Mam nadzieję, że kciuki trzymać będziecie.
http://czymchatabogata.euPomysł jest interesujący. Zorganizowana i ciekawa promocja walorów turystycznych miasta i okolic, może przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Staszowa. A to jest w interesie nie tylko włascicieli hoteli, pensjonatów, restauracji, ośrodków ale i mieszkańców.
Staszów będzie musiał pięknieć, jeśli zaglądać tu będzie więcej turystów, bo będzie się w większym stopniu opłacało inwestować w lokalną bazę turystyczną.
Może to być dobrym impulsem na rzecz rozwoju infrastruktury turystycznej, wypoczynkowej, gdzie mile będą spedzać wolny czas nie tylko przyjezdni ale także (a nawet przede wszystkim) autochtoni.
Data: Śr, 28 mar 07, 07:46
 
Odpowiedzi: 61
Wyświetleń 6106

Zobacz cały wątek

Nie jest aż tak źle. A może powiem inaczej. Do wszystkiego można przyzwyczaić się. Nie wyobrażam sobie życia poza Bieszczadami. To mój dom.
Nasza kraina jest specyficzna. Jej skarbem oprócz fenomenalnej przyrody są ludzie. Starzy i młodzi. Jest tak wiele osób, którym zależy na Bieszczadach. Ci ludzie są pełni inicjatywy, pasji. Czasami jestem na szkoleniach przeprowadzanych przez Fundację Bieszczadzką. Tam właśnie można zauważyć jak oni są zaangażowani w działania na rzecz swojej małej ojczyzny. Właśnie pracują nad nowymi eko-muzeami. To taka specyficzna ścieżka wytyczona wokół miejscowości łącząca wszystkie tzw. atrakcje turystyczne. Atrakcją w tym wypadku może być wszystko: stara kuźnia, cerkwisko, piękne drzewo, lokalna tradycja. To sami ludzie, często starzy starają się opracować trasy. Dobrym przykladem jest eko-muzeum Trzy kultury w Lutowiskach (Żydzi, Bojkowie czyli górale ruscy, Polacy). Wciągnięto w te założenia dzieciaki. Mają znakomite warsztaty prowadzone przez znakomitych "trenerów". Kilka miesięcy temu byłam na szkoleniu w Lutowiskach. Przewodnikami byli miejscowi. To było jedno z najlepszych szkoleń w jakich brałam udział. Mnie zarozumiałego zawodowca uczono jak można oprowadzać. Tam było widoczne serce, pasja, braki w wiedzy rekompensowane takim błyskiem w oku.
Mówiąc wprost przez chwilę ogarnęła mnie zazdrość, gdy dowiedziałam się, że dzieciaki miały zajęcia z żydowskiej wycinanki prowadzone przez jednego z najbardziej znanych etnografów. Też tak chciałabym. Te dzieci to nasza przyszłość. Wolałabym aby one pozostały tu. Nie wyjechały.
Data: Czw Lis 13, 2008 2:25 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 38
Wyświetleń 2296

Zobacz cały wątek

II Mamoniowa Jesień Filmowa

9 - 11 wrzesień 2005

Schronisko Turystyczne "Orzeł" i Klub Filmowy im. inż. Mamonia mają zaszczyt zaprosić wszystkich entuzjastów sztuki filmowej w Góry Sowie na drugą edycję festiwalu polskich filmów dokumentalnych.

W programie tegorocznego festiwalu można znaleźć oprócz kronik i perełek
polskiego dokumentu z okresu PRL'u również prezentacje filmów zrealizowanych przez studentów Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Cinema OFF prezentuje filmy nagrodzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Publicystyka" oraz filmy dokumentalne udostępnione przez Telewizję Kino Polska.

Program podzielony jest na dwa główne bloki:
"dzienny" gdzie będą prezentowane prace młodych dokumentalistów wewnątrz schroniska;
"nocny" na który składać się będą filmy dokumentalne z okresu PRL'u, wyświetlane w plenerze.

Podczas trwania festiwalu przewidziane są imprezy towarzyszące prezentujące Góry Sowie i atrakcje turystyczne regionu.

Mamoniowa Jesień Filmowa jest imprezą bezpłatną.

szczegoly na
Data: Czw Sie 04, 2005 6:31 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Wyświetleń 498

Zobacz cały wątek

Wybierz swoją perłę
19.08.2008
Zamek Czocha na prowadzeniu

Przed nami dwa ostatnie tygodnie głosowania na największe atrakcje turystyczne regionów. Z końcem wakacji dowiemy się, kto Waszym zdaniem zasługuje na certyfikat "Perła w Koronie 2008".

Faworyci trzymają się mocno na czele stawki, ale wciąż trwa zacięta rywalizacja o miejsca w pierwszej dziesiątce, za które przyznawać będziemy turystyczne certyfikaty. Na kilkanaście dni przed zakończeniem głosowania na Dolnym Śląsku najwyżej jest zamek Czocha (ponad 16,5 tysięcy głosów). Na 10. pozycji plasuje się kościółek Wang. Wciąż duże szanse na wyprzedzenie największej atrakcji Karpacza mają zamek Chojnik i Ziębice. Wszystko w Waszych rękach...

W Małopolsce nowym liderem naszej wakacyjnej zabawy jest rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto (Ciężkowice, ponad 20 tys. głosów). Bieszczadzki Park Narodowy zamienił się miejscami z przemyskim Starym Miastem na czele stawki w województwie podkarpackim. Na Pomorzu najwięcej głosów – ponad 21 tysięcy – ma zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie. Na śląskie zamki w Toszku, Chudowie, Będzinie, Ogrodzieńcu i Olsztynie z góry spogląda Trójkąt Trzech Cesarzy (ponad 9 tys. głosów). W Opolskiem najwyższe miejsca zajmują: gród pod Byczyną, skarbiec św. Jakuba w Nysie i Jezioro Nyskie. Po kilku tygodniach plebiscytowej zabawy w Łódzkiem liderami są zamek w Łęczycy i rogowskie Arboretum (ponad 10 tys. głosów). Na Mazowszu niespodzianka – żyrardowska osada fabryczna na pierwszym miejscu.
Data: Pią Sie 22, 2008 3:05 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 30
Wyświetleń 2866
Oto co możemy przeczytać w interaktywnym przewodniku "Największe atrakcje turystyczne Polski" - specjalnej edycji wydawnictwa Pascal dla Klubu Świata Książki:

Kwiatoń to dawna łemkowska wioska leżąca w dolnym odcinku doliny rzeki Zdyni, słynąca z XVII-wiecznej greckokatolickiej cerkwi św. Paraskewii, należącej bez wątpienia do najcenniejszych obiektów drewnianej architektury Łemkowszczyzny. Wieś lokowano w XIV w., w czasie akcji kolonizacyjnej prowadzonej przez ród Gładyszów z Szymbarku, początkowo na prawie magdeburskim, a w 1528 r. na prawie wołoskim.

Dawna filialna cerkiew w dalszym ciągu nosi wezwanie świętej Paraskewii, ale dziś pełni funkcję świątyni ekumenicznej, służącej wspólnocie prawosławnej, będącej zarazem świątynią pomocniczą parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. W 1967 r. i na początku lat 90. XX w. kopulasta cerkiew przeszła gruntowny remont. Świątynia wznosi się na wydłużonym planie złożonym z trzech czworoboków prezbiterium, nawy i babińca (w przyziemiu wieży). Uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce, jest budowlą drewnianą i zrębową, z wieżą izbicową z 1743 r. Każda z jej części jest przykryta odrębnym dachem. Do cerkwi prowadzi drewniana bramka, na której widnieje krzyż z dwoma poprzeczkami i półksiężycem. Szczególnym elementem, którego na próżno szukać w innych tego typu obiektach, są malowane farbą ciesielskie znaki montażowe na belkach konstrukcji wieży. Całość jest obita gontem – jedynie część izbicy przykryto pionowym szalunkiem.
Wewnątrz zachwyca XVIII-wieczna polichromia i ikonostas z 1904 r., zgodnie z tradycją – bariera między strefą sacrum i profanum, oddzielająca część ołtarzową od nawy. W środkowej osi są carskie wrota – główne drzwi ikonostasu, dostępne tylko dla kapłana. Ponad nimi umieszczano – zgodnie z tradycją – przedstawienie Ostatniej Wieczerzy. Po bokach widać węższe wrota diakońskie, które mogą być wykorzystywane przez diakonów wspomagających kapłana odprawiającego nabożeństwo.
W partii przyziemia widać cokoły, ponad którymi umieszczano najważniejsze ikony, wśród których musiały się znaleźć wizerunki patrona cerkwi oraz Pantokratora. Ponad carskimi wrotami dominuje pas ikon zwany Deesis, przedstawiający Chrystusa z apostołami. Powyżej widać rząd małych ikon przedstawiających święta roku kościelnego, tzw. prazdniki. Ponad nimi widać ikony z wyobrażeniami proroków i patriarchów. Wyposażenie cerkwi z XVIII i XIX w. zachowało się w niemal kompletnym stanie, co stawia ją w czołówce najpiękniejszych i najcenniejszych prawosławnych świątyń w Polsce.

oczywiście obok tekstu umieszczony jest link

Zobacz cały wątek

Eh.. Właśnie piszę moją pracę licencjacką... Krótką przerwę sobie robię.. Dziś się okazało, że mam ją napisać do 13 maja, a nie do 26... No chyba z nikąd sobie wytrzasnę książki...

Temat pracy to: Obiekty UNESCO w Japonii jako atrakcje turystyczne

Może ktoś ma jakieś materiały na ten temat..? ... W Kielcach licho.
Byłabym wdzięczna za każdą pomoc...
Data: Pią Kwi 21, 2006 21:24
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 521

Zobacz cały wątek

Proponuję nowy temat do dyskusji. Jaką chcielibyście widzieć Zawoję za 10 30 50 lat. Jakie inwestycje powinny tu powstać żeby żyło się nam lepiej?
Jakie atrakcje turystyczne powinny przyciągać do nas turystów?
Jak widzicie rozwiązanie problemów śmieci itp.
Może ktoś z Władz Samorządowych skorzysta z naszych pomysłów.
Data: Sob Maj 19, 2007 2:45 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 18
Wyświetleń 7524

Zobacz cały wątek

Zgadzam sie z Qwer
Lipiec to szczyt sezonu. Pogoda moze byc rozna, ale za to masz gwarancje, ze wszystkie atrakcje turystyczne (muzea, kopalnie, kapieliska, parki rozrywki, promy kursuja czesciej, itp) sa otwarte - no moze, poza wyciagami narciarskimi
Data: Mon Nov 17, 2008 9:41 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń 800

Zobacz cały wątek

Wydaje mi się, że jesli chce się rozpocząć zwiedzanie północy a także świata, to Islandia jest doskonałym startem - nie za daleko, nie aż tak drogo (jak Grenlandia, czy Svalbard), a oferuje wszystkie możliwe atrakcje turystyczne i wysoko rozwiniętą cywilizację.

Jeżeli jednak dla kogoś Islandia to już trochę za drogo, to jest jeszcze Norwegia, która oferuje wiele z tych atrakcji (poza wulkanicznymi).
Data: Pon 07 Lut 2005 01:23
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 3187

Zobacz cały wątek

To moze pora na kilka konkretow
Po pierwsze - kazdy uzytkownik, predzej czy pozniej staje przed problemem "opanowania" swoich informacji GPS. Tu , dzieki wysilkom Jacka, mamy narzedzie dla indywidualnego uzytkownika, pozwalajace te informacje uporzadkowac.
I mysle, ze do gromadzenia danych to wystarczy.
Po drugie - co i jak zbierac.
Poniewaz w przypadku TB mowimy o nawigacji turystycznej, podstawa uporzadkowanej informacji sa dobre przewodniki turystyczne.
Dlaczego ? Bo w dobrych przewodnikach wystepuje kategoryzacja atrakcji turystycznych.
Podam to na przykladzie przewodnika po wojewodztwie slaskim, wydanego w formie zestawu mapy + przewodnik (dostepnego w wersji dla TB), oraz jego wersji internetowej na stronie SOT:

Atrakcje turystyczne sa pogrupowane w postaci tematycznej, np. turystyka aktywna, kulturowa itd, dalej sa szlaki - np. trasy rowerowe, szlaki architektury drewnianej lub zabytkow poprzemyslowych czy atrakcji przyrodniczych, a w ich ramach poszczegolne ciekawe miejsca.
Przekladajac to na jezyk uzytkownikow GPS - szlaki turystyczne to trasy, miejsca to punkty nawigacyjne, ktorych uzywamy.
Jedne i drugie zostaly pokazane w przewodniku, to czego (na razie) w nim brak to gotowych plikow gpx zawierajacych wspolrzedne tras i punktow.
Obecnie mozemy planowac wycieczki indywidualnie, np. wskazujac te miejsca bezposrednio z mapy.
Po trzecie - skoro wiadomo co warto odwiedzic i zebrac w postaci wspolrzednych gps, to pozostaje odpowiedz na pytanie jak mozna sie zorganizowac do poprowadzenia takiego projektu by w efekcie uzyskac zestaw informacji przydatnych dla uzytkownikow TB.
Tu widzialbym wspolprace skoordynowana, np. na poziomie projektu zebrania gpx-ow dla danego terenu, np. wojewodztwa. Odpowiadaloby to mniej wiecej temu jak sa dzis podzielone regionalne organizacje turystyczne, tworzace poszczegolne przewodniki. A do tego powinnismy znalezc posrod nas uzytkownikow, ktorzy podejma sie zbierania, zestawienia tych informacji w postaci gotowych plikow gpx i ich udostepnienia dla wszystkich uzytkownikow. Sa chetni ?
Data: Fri May 30, 2008 9:25 am
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 7
Wyświetleń 1741
Eh.. Właśnie piszę moją pracę licencjacką... Krótką przerwę sobie robię.. Dziś się okazało, że mam ją napisać do 13 maja, a nie do 26... No chyba z nikąd sobie wytrzasnę książki...

Temat pracy to: Obiekty UNESCO w Japonii jako atrakcje turystyczne

Może ktoś ma jakieś materiały na ten temat..? ... W Kielcach licho.
Byłabym wdzięczna za każdą pomoc...

Zobacz cały wątek

Cytat: Eh.. Właśnie piszę moją pracę licencjacką... Krótką przerwę sobie robię.. Dziś się okazało, że mam ją napisać do 13 maja, a nie do 26... No chyba z nikąd sobie wytrzasnę książki...

Temat pracy to: Obiekty UNESCO w Japonii jako atrakcje turystyczne

Może ktoś ma jakieś materiały na ten temat..? ... W Kielcach licho.
Byłabym wdzięczna za każdą pomoc...na zdjeciach to mi na gimnazjum wyglądasz
Data: Sob Kwi 22, 2006 14:28
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń 521

Zobacz cały wątek


Turyści jadą na grube
dziś

Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido uruchomiła kilka dni temu dla turystów poziom 320 m. Na zwiedzenie prawdziwej kopalni chętnych nie brakuje. A wrażenia z magicznej wycieczki pod ziemię są niezapomniane. Pierwszych turystów poprowadził podziemnymi chodnikami dyrektor Guido, Eugeniusz Kentnowski.

Brudni od stóp do głów i zmęczeni niczym po górniczej szychcie, ale za to pełni niezapomnianych wrażeń wyjechali na powierzchnię pierwsi turyści, którzy zwiedzili poziom 320 m w zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido. Uroczyste otwarcie dla zwiedzających odbyło się 4. grudnia.

Poziom 320 m jest najgłębszym w zabrzańskiej kopalni. Turyści mają do pokonania system chodników oparty na dwóch wyrobiskach o łącznej długości ponad 2 km.

Na trasie mogą wreszcie przesiąknąć prawdziwym górnictwem: poczuć kopalniany chłód i wilgoć, zbrudzić się, a w świetle górniczej lampy zobaczyć unoszący się pył. W podziemiach stoją też gotowe do fedrunku kombajny umieszczone na przodku. A na pamiątkę każdy zwiedzający może sobie wziąć bryłkę węgla.

To jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na turystów przemierzających podziemny poziom 320 m.

- Niezapomnianych wrażeń dostarczy na pewno wejście na czworakach do chodnika pokazującego zabierkę górniczą, kiedy czuje się nad głową ciśnienie, albo zobaczenie na żywo, jak pracuje kombajn chodnikowy Alpina i kombajn węglowy KWB - opowiada Dariusz Walerjański z kopalni Guido.

Dotychczas - od momentu otworzenia kopalni dla zwiedzających - turyści mogli zwiedzać zabytkową kopalnię jedynie na poziomie 170 m, który jest podziemnym muzeum bez okien. Jak zapewnia jednak Dariusz Walerjański, ma swój klimat.

- Tam jest bardzo przyjemnie, są muzealne gabloty. To taka kopalnia z XIX wieku - mówi Walerjański.

Jak się dowiedzieliśmy, dyrekcja Guido nie zamierza poprzestać na otwarciu poziomu 320 m. Już planuje kolejne turystyczne hity, a wśród nich podświetlaną ruchomą platformę, dzięki której każdy poczuje kopalniany wstrząs.

- Turyści oczekują mocnych wrażeń pod ziemią, które maksymalnie przybliżą im niebezpieczną pracę górników - mówi Eugeniusz Kentnowski, dyrektor kopalni Guido. - Dlatego też poważnie myślimy o ekstremalnej trasie turystycznej z tzw. posadzką dmuchaną. Jeśli uda nam się pozyskać środki unijne, to ją stworzymy - zapowiada.
Maria Olecha - POLSKA Dziennik Zachodni
Data: Pią Gru 12, 2008 12:17 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 118
Wyświetleń 18013

Zobacz cały wątek

Ale po co restaurować skoro można postawić nowy obiekt, gdzieś w pobliżu tego miejsca? Ubogi w atrakcje turystyczne Ostrów miałby w końcu swoją turystyczną perełkę, ale władze pewnie nie są zainteresowane żeby np. w ramach ofssetu Budrem nie sponsorował tylko badań, ale i budowę takiego obiektu.
Data: Czw Lip 17, 2008 00
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 13
Wyświetleń 2524

Zobacz cały wątek

Witam Tak przeglądam stronę i wydaję mi się, że zakładka "Atrakcje turystyczne" jest jednak mało atrakcyjna Jest tyle pięknych miejsc, a tu kościół i zamek ujęte w nieciekawej formie. Więcej zdjęć. Górki, pagórki, źródełka, dwór...
Data: Sro Cze 20, 2007 19:18
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 22
Wyświetleń 3550

Zobacz cały wątek

Temat mojej pracy mgr to:

"WALORY I ATRAKCJE TURYSTYCZNE TATR (POLSKICH I SLOWACKICH) Z UWZGLEDNIENIEM ZAKOPANEGO I POPRADU"

Coś w tym stylu. Jeszcze nie wiem jak dokładnie będzie on brzmiał bo to w trakcie pisania pracy wyjdzie.
Data: Pią, Lut 04, 2005 13:13
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 54
Wyświetleń 4998

Zobacz cały wątek

Oto co możemy przeczytać w interaktywnym przewodniku "Największe atrakcje turystyczne Polski" - specjalnej edycji wydawnictwa Pascal dla Klubu Świata Książki:

Kwiatoń to dawna łemkowska wioska leżąca w dolnym odcinku doliny rzeki Zdyni, słynąca z XVII-wiecznej greckokatolickiej cerkwi św. Paraskewii, należącej bez wątpienia do najcenniejszych obiektów drewnianej architektury Łemkowszczyzny. Wieś lokowano w XIV w., w czasie akcji kolonizacyjnej prowadzonej przez ród Gładyszów z Szymbarku, początkowo na prawie magdeburskim, a w 1528 r. na prawie wołoskim.

Dawna filialna cerkiew w dalszym ciągu nosi wezwanie świętej Paraskewii, ale dziś pełni funkcję świątyni ekumenicznej, służącej wspólnocie prawosławnej, będącej zarazem świątynią pomocniczą parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. W 1967 r. i na początku lat 90. XX w. kopulasta cerkiew przeszła gruntowny remont. Świątynia wznosi się na wydłużonym planie złożonym z trzech czworoboków prezbiterium, nawy i babińca (w przyziemiu wieży). Uważana za jedną z najpiękniejszych w Polsce, jest budowlą drewnianą i zrębową, z wieżą izbicową z 1743 r. Każda z jej części jest przykryta odrębnym dachem. Do cerkwi prowadzi drewniana bramka, na której widnieje krzyż z dwoma poprzeczkami i półksiężycem. Szczególnym elementem, którego na próżno szukać w innych tego typu obiektach, są malowane farbą ciesielskie znaki montażowe na belkach konstrukcji wieży. Całość jest obita gontem – jedynie część izbicy przykryto pionowym szalunkiem.
Wewnątrz zachwyca XVIII-wieczna polichromia i ikonostas z 1904 r., zgodnie z tradycją – bariera między strefą sacrum i profanum, oddzielająca część ołtarzową od nawy. W środkowej osi są carskie wrota – główne drzwi ikonostasu, dostępne tylko dla kapłana. Ponad nimi umieszczano – zgodnie z tradycją – przedstawienie Ostatniej Wieczerzy. Po bokach widać węższe wrota diakońskie, które mogą być wykorzystywane przez diakonów wspomagających kapłana odprawiającego nabożeństwo.
W partii przyziemia widać cokoły, ponad którymi umieszczano najważniejsze ikony, wśród których musiały się znaleźć wizerunki patrona cerkwi oraz Pantokratora. Ponad carskimi wrotami dominuje pas ikon zwany Deesis, przedstawiający Chrystusa z apostołami. Powyżej widać rząd małych ikon przedstawiających święta roku kościelnego, tzw. prazdniki. Ponad nimi widać ikony z wyobrażeniami proroków i patriarchów. Wyposażenie cerkwi z XVIII i XIX w. zachowało się w niemal kompletnym stanie, co stawia ją w czołówce najpiękniejszych i najcenniejszych prawosławnych świątyń w Polsce.

oczywiście obok tekstu umieszczony jest link
Data: 17-05-2007 23:24
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 1888

Zobacz cały wątek

Witam, proszę o pomoc w napisaniu listu ;] z góry dziękuję

napisz list formalny do urzędu miasta
i wypisz pozytywy i negatywy tego miasta(obojętnie jakie, do wyboru)
czyli co ci się w tym mieście podoba, jakie są atrakcje turystyczne tego miasta a co twoim zdaniem należy zmienić/odnowić.
Data: Sun Apr 06, 2008 10:09 am
 
Wątek: Zobacz temat

Zobacz cały wątek

Oby to nie wyglądało jak konkurs na atrakcje turystyczne woj.śląskiego bo skończy się tym, że wygra ten drewniany spichlerz z Olsztyna
Symfonia - 5
Jaworzono - 3
Konduktorownia - 1
Data: Czw Wrz 18, 2008 3:54 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 117
Wyświetleń 16651

Zobacz cały wątek


Wisła za półdarmo już w październiku!

Niższe o połowę ceny usług, towarów i noclegów w hotelach? Niemożliwe? A jednak. Już w pierwszy weekend października w Wiśle! Sprawdź to!

- Od 3 do 5 października każdy turysta przyjeżdżający do Wisły wkroczy do strefy niskich cen: hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, restauracje, mała gastronomia, atrakcje turystyczne, aktywny wypoczynek, baseny, muzea, a nawet taksówki – wszystko za połowę ceny. Takiej akcji w żadnej górskiej miejscowości jeszcze nigdy nie było! - informują pomysłodawcy przedsięwzięcia.

- Promocja w naszym mieście jest podstawą funkcjonowania lokalnych przedsiębiorców. Zależy nam by sprawa była nagłośniona w mediach, aby turyści przyjechali i przekonali się, że „Wisła za półdarmo” to doskonała okazja do wypoczynku i zabawy. Akcja pozwoli dać nam pozytywny przykład przedsiębiorcom, którzy nie mają dość odwagi, by wziąć udział w jej tegorocznej edycji. Chcemy, by impreza była cykliczna – mówi MM Silesii Ewa Zarychta, kierownik referatu Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta Wisła.

Wisła notuje rekordy popularności wśród turystów od momentu, gdy rozsławił ją Adam Małysz. Świadczą o tym sznury aut ciągnące się do tej uroczej miejscowości w każdy piątek.

- Wyraźnie obserwujemy weekendowy ruch turystów z miast aglomeracji śląskiej, co cieszy nas tym bardziej i zwłaszcza do nich kierujemy naszą promocję. Jako miasto udostępniliśmy na potrzeby akcji logo miasta Wisła, pomagamy też w organizacji imprez, które wejdą w skład trzydniowego programu przedsięwzięcia – potwierdza Ewa Zarychta.

Akcję poparło wiele znanych osób, a wśród nich między innymi premier Jerzy Buzek, senator RP Antoni Piechniczek oraz współautor sukcesów Adama Małysza - Apoloniusz Tajner.

Więcej informacji na temat emocjonująco zapowiadającego się weekendu w Wiśle na oficjalnej stronie przedsięwzięcia: oraz wkrótce w naszym portalu! MMSilesia jest oficjalnym patronem medialnym Akcji "Wisła za półdarmo"
Data: Pon Wrz 22, 2008 7:41 pm
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 192
Wyświetleń 24462

Zobacz cały wątek

Michał znowu na fali Idea przednia, staję w szeregu razem z innymi, będziem pomagać.

Odnośnie uwag, to jak miałby ten portal wyglądać? Wiadomości z regionu, aktualności, itp?

Nad logo chętnie posiedzę, może coś spłodzę.

Już kiedyś wspominałem o możliwości modyfikacji działów forum. Inna sprawa, że jeżeli to tylko moje wrażenie, to się nie będę czepiał. Anyways, trochę mnie konfunduje podobieństwo niektórych działów. Np. kiedy miałem wrzucić info o szlace na drodze na Okiennik to miałem w sumie kilka opcji... "Codzienność regionu", "Pogoda, prace drogowe i inne aktualności", " Zagospodarowanie turystyczne", "Krajobraz i topografia"

Forum w obecnym kształcie:
  O regionie
   SEJMIK JURAJSKI //mało postów, w aktualności się zmieści
   Konkursy !!!
   Historia i zabytki regionu
   Środowisko przyrodnicze Jury
   Krajobraz i topografia
   Atrakcje regionu

  Turystyka, sport i aktywny wypoczynek
   Turystyka piesza
   Rowery
   Wspinaczka i speleo
   Pozostałe
   Baza noclegowa
   Oferty komercyjne //zawartość powinna iść do jakiejś bazy na portalu

  Jurajska codzienność
   Zaproszenia i aktualności
   Zagospodarowanie turystyczne
   Codzienność regionu
   Pogoda, prace drogowe i inne aktualności //dział przyrodniczy IMHO starczy
   Jurajscy przewodnicy
   Komunikacja publiczna //3/4 postów to rozkłady jazdy, też na portal

  Pozostałe
   Off-topic
   Linki //na portal
   Działanie forum i stron jurajskich
   Poznajmy się, wspólne wycieczki itp. //dział martwy


Po chwili zastanowienia moja propozycja wygląda tak:
  Nasza Jura
   Zaproszenia i aktualności
   Codzienność regionu
   Historia i zabytki
   Przyroda
   Krajobraz i topografia

  Turystyka, sport i aktywny wypoczynek
   Turystyka piesza
   Rowery
   Wspinaczka i speleo
   Inne sporty
   Baza noclegowa i atrakcje regionu

  Pozostałe
   Konkursy
   Forum przewodników
   Sprawy forum
   Off-topic


Oczywiście nazwy działów robocze. No i dość duża rewolucja. Niech się inni wypowiedzą.
Data: 2006-11-07, 22:06
 
Wątek: Zobacz temat
Odpowiedzi: 30
Wyświetleń 10933
Największe przedsięwzięcie turystyczne w historii Głuszycy

Miasteczko rozbudowuje swoją infrastrukturę turystyczną. Z funduszy Unii Europejskiej otrzymało około 5 milionów złotych na utworzenie centrum przygody z muzeum militariów oraz stacji narciarskiej.

Tuż przed Bożym Narodzeniem turyści będą mogli korzystać ze wszystkich atrakcji. Gminie udało się zdobyć olbrzymie dofinansowanie, mimo że budżet Głuszycy to tylko 15 milionów złotych. Teraz przyjeżdża tu około 50 tysięcy zwiedzających rocznie. Po zakończeniu inwestycji może być ich nawet 150 tysięcy. Na rozbudowie infrastruktury skorzystają hotelarze i lokalny drobny handel.
– To wszystko bardzo dobrze wróży przyszłości regionu – cieszy się Zbigniew Staniszewski, wiceprezes Dolnośląskiej Izby Turystycznej. – Stanie się atrakcyjny dla turystów z Czech i Niemiec, a także krajów niderlandzkich, którzy bardzo lubią tutaj przyjeżdżać – dodaje.

Jeszcze atrakcyjniejsze

Przy parkingu, koło podziemnego miasta „Osówka” prace idą już pełną parą. Powstaje tam transgraniczne turystyczne centrum przygody j. Stoją już ściany obiektu, który zostanie pokryty charakterystyczną cegłą, używaną w budownictwie w Holandii. Dekarze zainstalowali już konstrukcję dachu. Zaczną niebawem kłaść dachówki.
– W budynku powstanie zaplecze socjalne, sale konferencyjne oraz minimuzeum II wojny światowej – wylicza Wojciech Durak, burmistrz Głuszycy. We wnętrzu mają działać restauracja i stoiska z pamiątkami. Uczniowie z całej Polski będą mogli tam uczestniczyć w nietypowych lekcjach historii. Również dla amatorów sportów ekstremalnych i nietypowego wypoczynku przygotowywana jest bogata oferta, np. wycieczki samochodami terenowymi.

Trasy rowerowe

Do końca przyszłego roku przy wyciągu w Łomnicy powstanie schronisko turystyczne z wypożyczalnią nart i zapleczem gastronomicznym. Pracę już trwają. Jednocześnie gmina za pieniądze z UE rozpoczęła kampanię promocyjną tras rowerowych w okolicy. Niedługo będą prezentowane w Czechach i Niemczech, a także w gazetach rowerowych i w specjalistycznych serwisach internetowych. Po obu stronach granicy gmina będzie chwalić się swoimi atutami, a także pokazywać atrakcje czeskich partnerów. Powstają profesjonalne mapy tras rowerowych, będą organizowane polsko-czeskie zawody i imprezy kulturalne. Dzięki tym wszystkim inwestycjom stałą pracę przy obsłudze znajdzie kilkadziesiąt osób. •

Janusz Krzeszowski - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

http://walbrzych.naszemiasto.pl/wydarzenia/738578.html
Data: środa, 13 czerwca 2007, 10:48
 
Odpowiedzi: 1572
Wyświetleń 256410
PERŁY W KORONIE Dolnego Śląska 2008

Wybieramy 10 największych atrakcji turystycznych województwa

Nasze hasło na lato 2008 brzmi PERŁY W KORONIE Dolnego Śląska 2008

Odzew jest w Waszych rękach. Przez całe wakacje będziemy wybierać 10 największych atrakcji turystycznych województwa dolnośląskiego. To Wy, drodzy internauci, zdecydujecie swoimi głosami o tym, kto zasługuje na zaszczytne miejsce w turystycznym panteonie. I to Wasi faworyci staną do batalii o certyfikaty PERŁY W KORONIE Dolnego Śląska 2008.

Głosy mieszkańców regionu, ekspertów w rzeczy samej, są w tym plebiscycie świadectwem bezcennym. Gorąco zachęcamy Was do zgłaszania kandydatur, a następnie do głosowania na dolnośląskie perełki: ciekawe miejsca, zabytki kultury i techniki, szlaki turystyczne, atrakcje przyrodnicze... Żeby Dolny Śląsk stał się nam wszystkim jeszcze bliższy, a to co na nim najcenniejsze świeciło pełnym blaskiem.

Głosowanie na 10 największych atrakcji województwa dolnośląskiego rozpocznie się w trzeciej dekadzie czerwca i potrwa do 30 sierpnia 2008 r. Godzinę "0" podamy w serwisach naszemiasto.pl z kilkudniowym wyprzedzeniem. Ale cała zabawa już się zaczęła: od 5 czerwca przez dwa tygodnie przyjmujemy Wasze zgłoszenia. Czekamy na nie pod adresem e-mail: .

Gorąco namawiamy do skreślenia kilku (a może kilkudziesięciu) słów rekomendacji: opisujcie swoje miejsca, dzielcie się ciekawostką z nimi związaną, czekamy również na zdjęcia tych naj...
Najciekawsze listy opublikujemy na stronie plebiscytowej i nagrodzimy. Termin nadsyłania zgłoszeń mija o północy 19 czerwca.

Swoje typy już mamy. Nie mogło zabraknąć wśród nich ikon dolnośląskiej turystyki: klimatu starego Wrocławia, czy dolnośląskich zamków, które przenoszą podróżników w historyczną podróż po regionie.
Poniżej prezentujemy listę kandydatów portalu naszemiasto.pl. Prosimy, tych atrakcji nie rekomendujcie nam - na pewno znajdą się na plebiscytowej stronie do głosowania.
Z zaciekawieniem czekamy na Wasze propozycje i opinie na temat kandydatów, którzy powinni dołączyć do plebiscytowej stawki... Miejsc, które są Wam bliskie i które polecacie turystom odwiedzającym nasz region.

Wspólnie wybierzemy spośród nich 10 największych atrakcji turystycznych województwa dolnośląskiego i z końcem wakacji uhonorujemy certyfikatami PERŁY W KORONIE Dolnego Śląska 2008.
Zapraszamy do zabawy.

NASI KANDYDACI:

1. Kościół Wang
2. Zamek Książ
3. Wrocławski Rynek
4. Śnieżka
5. Ostrów Tumski
6. Zamek Chojnik
7. Wodospad Kamieńczyka
8. Twierdza Kłodzka
9. Kościoły Pokoju
10. Wodospad Szklarki
11. Szrenica
12. Jaskinia Niedźwiedzia
13. Rezerwat Błędne Skały
14. Zamek Czocha
15. Polanica Zdrój

Redakcja naszemiasto.pl - NaszeMiasto.pl

http://wroclaw.naszemiasto.pl/wydarzenia/861238.html
Data: piątek, 6 czerwca 2008, 10:33
 
Odpowiedzi: 2
Wyświetleń 188
Grupa partnerska "Kawerna" wkrótce wyrusza na targi turystyczne Voyager gdzie postaramy się skutecznie promować nasz produkt turystyczny "Czym chata bogata..."

Zobaczymy jak się uda sprzedać smaki naszego regionu, nasze krajobrazy, zabytki, przyrodę i inne atrakcje. Mam nadzieję, że kciuki trzymać będziecie.
http://czymchatabogata.eu
Data: Wt, 27 mar 07, 19:49
 
Odpowiedzi: 61
Wyświetleń 6106
Siła tkwi we wspólnocie

Władze największych powiatów i miast wokół Gór Sowich pracują nad połączeniem - chcą, aby powstała tam aglomeracja. W ten sposób łatwiej im będzie zdobywać unijne pieniądze.
Aglomeracja Gór Sowich ma rozciągać się między Wałbrzychem, Świdnicą, Dzierżoniowem i Nową Rudą. Teren ten zamieszkuje ponad 600 tysięcy osób. To jeden z najgęściej zaludnionych obszarów Polski. Do tego blisko 70 procent osób mieszka w miastach. Właśnie te dwa wskaźniki pozwalają ubiegać się regionowi o status aglomeracji. Projekt zjednoczenia miast wzoruje się na tym z niemieckiego zagłębia Ruhry.
- Dzięki temu w ciągu dziesięciu lat zrealizowano tam 118 projektów za 5 miliardów marek ÂŹ podkreśla Jerzy Tutaj, radny sejmiku dolnośląskiego, jeden z pomysłodawców.
Przygotowany został już projekt porozumienia między samorządami. Czeka na zaakceptowanie przez poszczególne miasta. Jednocześnie gminy i powiaty przejmują na własną rękę linie kolejowe, które w konsekwencji mają stworzyć sieć szybkiej regionalnej kolei. Natomiast zespół ekspertów z urzędu wojewódzkiego pracuje nad jednolitą koncepcją transportową. W planach na 2009 rok jest uruchomienie pociągu na trasie turystycznej ze Świdnicy, przez zagórze Śląskie, Dzierżoniów aż do Kotliny Kłodzkiej. Ważne miejsce w projekcie zajmuje też szybka linia z Wrocławia do Wałbrzycha Głównego. Wiodąca przez atrakcje uzdrowiskowe Jedliny-Zdroju w kierunku Kłodzka.

Na początek pomysłodawcy zakładają zrealizowanie wspólnie czterech projektów, które wpisywałyby się w potrzeby każdego z powiatów i dały od razu wymierne korzyści mieszkańcom.
- Chodzi o strategię promocyjną regionu i inwestycje turystyczne w Górach Sowich, linię kolejową z szynobusami, oplatającą aglomerację i drogi łączące region z autostradą - wylicza Jerzy Tutaj.
Razem będzie zdecydowanie łatwiej zdobywać pieniądze, bo do dyspozycji aglomeracji nie będą tylko środki wojewódzkie, ale i te z budżetu centralnego.
- Wspólna siła przebicia będzie na pewno większa, bo wszystkie ponadlokalne projekty mają zawsze większe szanse na pieniądze - ocenia Zofia Sikora z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Wałbrzychu. Przedsięwzięcie pomoże załatwić także bardziej prozaiczne sprawy. Nie powielałyby się choćby w gminach szkoły o podobnych kierunkach. Byłyby skoordynowane kursy autobusów przez ten rozległy teren.

Aglomeracja.jpg (82.4 KiB) Przeglądane 186 razy
Data: piątek, 11 kwietnia 2008, 11:23
 
Wyświetleń 226